Czytaj więcej...

To były 3 dni muzycznej uczty. Za nami VII edycja festiwalu Królewskie Śpiewanie w Tykocinie organizowanego przez Diecezjalne Radio Nadzieja. Było upalnie, kameralnie i pięknie. 

Wydarzenie rozpoczęło się w piątek, 19 lipca od recitalu filigranowej Doroty Osińskiej, która zaprezentowała m.in. swój najnowszy materiał. Na scenie towarzyszył jej zespół Power Trio w składzie – Piotr Maślanka, Paweł Stankiewicz i Kornel Jasiński. Finalistka II edycji The Voice of Poland, w Tykocinie wystąpiła po raz drugi.

Czytaj więcej...16 marca 2019 r. w sobotę, odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia Organistów Diecezji Łomżyńskiej. W corocznym spotkaniu wzięło ponad stu muzyków z regionu. Organiści potrzebują czasu duchowej formacji, który przy okazji jest też formą odpoczynku od codziennej posługi.

Czytaj więcej...W sobotę, 2 marca 2019 r. chórzyści z diecezji łomżyńskiej spotkali się, by wspólnie pracować nad warsztatem pieśni wielkopostnych. Ponieważ w liturgii Kościoła jest to bardzo ważny czas, w sposób szczególny chcemy przygotować się do niego także pod kątem muzyki sakralnej – powiedziałł ks. kan. Kazimierz Ostrowski, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej (DIMK).

Czytaj więcej...Nie powstrzymamy zmian w muzyce kościelnej, ale możemy dbać o jej kanony – uważa Sebastian Adamczyk, członek komisji oceniającej stan organistyki w diecezji łomżyńskiej.

Rzeczoznawca podkreśla, że wartość muzyki organowej nie podlega dyskusji i należy z ostrożnością podchodzić do nowych trendów muzycznych w sferze muzyki sacrum.

Rytm Mszy bardzo jasno określa, jaka muzyka powinna wybrzmiewać podczas liturgii. Oczywiście żyjemy tu i teraz, świat muzyki również idzie do przodu. Wiedza pozwala nam docierać do piękna dawnej muzyki sakralnej. Możemy to piękno przekazywać na różne sposoby, także korzystając ze współczesnych środków. Kluczową kwestią jest jednak dążenie do sfery profanum, co powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie we wszystkich próbach wzbogacenia świata muzyki sakralnej – podkreśla Sebastian Adamczyk

Wieloletni organista, wykładowca i rzeczoznawca organowy przypomina również, że człowiek mimo przebłysku geniuszu ma tendencję do łatwizny. Za tym idzie wielkie niebezpieczeństwo bagatelizowania bogactwa przekazanego światu przez wielkich mistrzów i twórców – dodaje Sebastian Adamczyk

Sebastian Adamczyk rozpoczął swoją edukację w zakresie organów w warszawskim Instytucie Szkolenia Organistów pod kierunkiem Mariana Kaszuby, kontynuował ją później w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Studiował również grę organową w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Joachima Grubicha. Jak sam wielokrotnie zaznacza, ogromnym doświadczeniem były dla niego studia podyplomowe w zakresie historycznych praktyk wykonawczych w Akademii Muzycznej i Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei – wiodącym europejskim centrum badań nad muzyką dawną.

 

Artykuł zaczerpnięty z portalu: www.wzasiegu.pl 

Czytaj więcej...6 stycznia 2019 r. najpiękniejsze polskie kolędy rozbrzmiewały podczas koncertu „Bóg się rodzi” w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentował się chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta.

Koncert przygotowywaliśmy od października. Wymagało to od nas dużo pracy, gdyż chór i orkiestrę tworzą w większości muzycy amatorzy i trzeba było dla nich dostosować odpowiednio nuty z podziałem na 3 głosy oraz partytury dla orkiestrantów. Ale zawsze ten trud pracy włożony w próby przed koncertem jest wynagrodzony przez aplauz tych, którzy nas słuchają. Dla wielu osób są to pierwsze występy przed publicznością i sposób na przełamanie tremy i strachu – mówi Krzysztof Witkowski, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie, pomysłodawca koncertu.

Czytaj więcej...6 stycznia 2019 r. W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce można było wysłuchać "Pierwszej kolędy", jednej z 35 religijnych kantat Johna W. Petersona. Utwór zyskał popularność dzięki atrakcyjnej muzyce nawiązującej do jazzu i gospel oraz skontrastowanej narracji. Kantata została skomponowana niemal pięćdziesiąt lat temu przez adepta Konserwatorium Muzycznego w Chicago, nawiązuje do tradycji bożonarodzeniowego misterium.

Z jednej strony opowiada o narodzinach Chrystusa, z drugiej skłania do duchowej refleksji nad tajemnicą zesłania Syna Bożego na ziemię. Ujęta w formie suity (cykl utworów instrumentalnych) jest hołdem złożonym starej tradycji kolędowania.

Wystąpili: Ostrołęcki Chór Kameralny pod kierunkiem Bożeny Harasimowicz-Pęzy, Magdalena Głażewska - sopran i Grzegorz Kozłowski - tenor. 

Czytaj więcej...7 grudnia 2018 r. W wigilię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w Opactwie Przenajświętszej Trójcy w Łomży (klasztor ss. Benedyktynek), ponad sto osób wzięło udział w uroczystym śpiewie Akatystu ku czci Bogurodzicy. Chór pod dyrekcją ks. Kazimierza Ostrowskiego składał się z kleryków Wyższego Seminarium Duchownego, studentów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej oraz członków i przyjaciół Ruchu Światło-Życie diecezji łomżyńskiej.
Wierni zgromadzeni w piątkowy wieczór w kościele zakonnym sióstr Benedyktynek w Łomży rozpoczęli od Bogurodzicy, trzymając w dłoniach rozdawane przez młodzież świece. Słowo do przybyłych skierował ks. Paweł Nocko. Duchowny nawiązał do dzisiejszego sobotniego święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zaznaczył, że samo wpatrywanie się w oblicze Madonny oraz całowanie ikon nie wystarczy. Musimy robić wszystko, aby żyć jej przykładem. Naśladować pokorę i wytrwałość, dzięki którym Maryja towarzyszyła Jezusowi w chwilach radości i smutku. Duchowny zwrócił również uwagę na posłuszeństwo Matki Bożej. Nie ulega wątpliwości, że miała marzenia, własne plany i sposób na życie. Zrezygnowała dosłownie ze wszystkiego i dokładała starań, aby zapewnić Jezusowi najlepsze wychowanie – podsumował ks. Paweł Nocko.

Czytaj więcej...Popularne kolędy w rozbudowanym opracowaniu na cztery głosy wybrzmiały w murach Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Ćwiczyli je uczestnicy warsztatów chóralnych organizowanych przez DIMK, łącznie blisko 40 osób.

Wskazówek dotyczących emisji głosu i właściwej interpretacji udzielali: ks. Kazimierz Ostrowski – dyrektor Instytutu i pomysłodawca wydarzenia, Małgorzata Domagała – Rogalska – wykładowca emisji głosu oraz studenci Karolina Górska i Dariusz Stypułkowski.

Czytaj więcej...25 listopada 2018 r. sześć chórów z diecezji łomżyńskiej gościło w niedzielę w parafii Narodzenia NMP w Nowogrodzie na IX Spotkaniu Chórów Parafialnych. Wspomnienie św. Cecylii, patronki chórzystów, organistów i muzyków kościelnych, było dobrą okazją do wspólnego śpiewania, jak też integracji środowiska chórzystów.

Prawie stu pięćdziesięciu chórzystów ubogaciło oprawę wieczornej niedzielnej mszy świętej swoim śpiewem. Pod koniec liturgii każdy chór wykonał pieśń samodzielnie. Były to utwory zaczerpnięte z muzyki sakralnej jak i świeckiej. Jako pierwszy zaprezentował się chór "Spes Unica" z parafii Krzyża Świętego w Łomży pod dyrekcją Katarzyny Szmitko. Na wejście odśpiewał hymn Ave Maris Stella, a następnie utwór Totus Tuus. 

Czytaj więcej...3 października 2018 r. uroczystości rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego w kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łomży. Mszę św. celebrowali również zaproszeni kapłani: ks. inf. Jan Sołowianiuk, ks. Artur Szurawski – kanclerz Kurii Łomżyńskiej, ks. Jacek Czaplicki -przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, ks. Zenon Kołodziejczak – wykładowca UKSW oraz ks. Kazimierz Ostrowski – Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży.

 

UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO
2018/2019


Vivat Academia                                              vivant professores
vivat membrum quodlibet                                vivant membra quaelibet
semper sint in flore                                         semper sint in flore!


SERDECZNIE ZAPRASZAMY

wykładowców, pracowników, studentów i muzyków kościelnych
na Uroczystą Inaugurację Roku Akademickiego 2018/2019
w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży
dnia 3 października 2018 roku.

Czytaj więcej...Zawód organisty to służba, nie tylko praca. Wiedzą o tym wykładowcy i uczniowie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej (DIMK) w Łomży.
Koniec roku to czas podsumowań, a także dziękczynienia Bogu za okres bogaty w ważne dla muzyki kościelnej wydarzenia i dyplomy obronione na najwyższym poziomie.

Jest to czas radości, ale też refleksji nad tym co dobre, czy też co zostało zmarnowane. W wielu wydarzeniach Instytut Muzyki Kościelnej uczestniczył w ciągu tego roku m.in. w dniu skupienia organistów i muzyków kościelnych w wymiarze diecezjalnym, w święceniach diakonatu, w święceniach kapłańskich i niedawno w 600-leciu nadania praw miejskich Łomży – mówi ks. Kazimierz Ostrowski, dyrektor DIMK.

Czytaj więcej...W dniach od 20 maja do 3 czerwca 2018 4. odbył się V festiwal Etnosakralia Kurpiowskie. Koncerty muzyki odbyły się w Ostrołęce, Myszyńcu, Łysych, Lelisie i Kadzidle.
Jak co roku, na koncerty przybyły liczne grupy słuchaczy. Ideą organizatorów - Fundacji Rozwoju Kultury Muzycznej na Kurpiach "Etno-klasyka" - jest zestawianie muzyki ludowej, szczególnie tej związanej z regionem Puszczy Kurpiowskiej z muzyką klasyczną, a także improwizowaną.

Czytaj więcej...Ponad pięć godzin muzyki sakralnej na żywo, grupy wokalne z całej Polski, warsztaty emisji głosu, złote pasma i nagrody specjalne. Za nami I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”.

Miejscem zmagań był Tykocin. W sobotę 12 maja, w zabytkowym kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej swój repertuar zaprezentowało 21 zespołów, w tym liczący blisko 100 lat, wchodzący w skład Konfraterni Najstarszych Chórów Województwa Śląskiego Chór „Zorza”. Pomorskie tradycje chóralne reprezentował chór Schola Cantorum „Kalokagatia” z Gdańska. Pasjonaci polifonii przyjechali do Tykocina z repertuarem sięgającym XVI wieku.

Czytaj więcej...Niech Święta Zmartwychwstania Pańskiego
będą pełne Bożych łask, wiary, nadziei i miłości.

Wesołego Alleluja wszystkim słuchaczom DIMK,
organistom i Waszym Rodzinom, 
życzy dyrekcja i wykładowcy
Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży

Czytaj więcej...

Okres Wielkiego Tygodnia i przypadające w tym tygodniu Triduum Paschalne to dla chrześcijan najświętszy czas w roku. Od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Zmartwychwstania wspominamy najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.

Wielki Tydzień bezpośrednio poprzedza Wielkanoc. Początkowo sam post przed Świętami Zmartwychwstania trwał zaledwie 3 dni. Z czasem wprowadzono okres 40-dniowego postu i wyróżniono Wielki Tydzień.

Czytaj więcej...
24 lutego 2018 r. odbył się coroczny Wielkopostny Dzień Skupienia Organistów i Muzyków Kościelnych Diecezji Łomżyńskiej. Wszystkim, którzy znaleźli czas, dziękujemy za przybycie, modlitwę i uczestnictwo w wykładach.
 

Czytaj więcej...19 listopada 2017 r. w niedzielne popołudnie Matka Kościołów Diecezji Łomżyńskiej rozbrzmiała śpiewem chórzystów, którzy na co dzień posługują w swoich parafiach. Wspomnienie św. Cecylii, patronki chórzystów, organistów i muzyków kościelnych, jest dobrą okazją zarówno do wspólnego śpiewania, jak też integracji środowiska chórzystów.

Czytaj więcej...21 października 2017 r. odbył się X Festiwal Pieśni Maryjnej w Wąsewie.
Organizatorami byli: Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska,
Urząd Gminy Wąsewo i Parafia pw. Narodzenia NMP w Wąsewie.
Koncert odbył się w Hali Sportowej Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Armii Krajowej 6 w Wąsewie.

 

Czytaj więcej...4 października 2017 r. czterdziestu pięciu studentów i zacne grono wykładowców wzięło udział w inauguracji roku akademickiego na tej jednej z najstarszych łomżyńskich uczelni.

 

Uroczystości rozpoczęła msza św. koncelebrowana, której przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Łomży. Po wspólnej modlitwie studenci, wykładowcy i zaproszeni goście udali się do sali Diecezjalnego Instytutu gdzie wykonaniem hymnu państwowego rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

Czytaj więcej...

IV Międzynarodowy Konkurs Chóralny Muzyki Sakralnej CARMEN FIDEI odbył się w dniach 29.09-1.10.2017r. w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP w Łomży przy Placu Papieża Jana Pawła II 1.
ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Carmen Fidei w Łomży
Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Łomży.

 Informacje dla studentów i pracowników DIMK: 

- Dnia 6 września 2017 r. (środa) godz 10.00 rozpoczęcie zajęć w Instytucie DIMK.
- Dnia 27 września 2017 r. (środa) godz. 15.30 II termin egzaminacyjnej sesji letniej.
- Dnia 4 października 2017 r. (środa) Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego DIMK.

Czytaj więcej...„Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne harmonie. Podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera głęboki wpływ”- tak oto pisał o muzyce św. Jan Paweł II.

Czytaj więcej...Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie i Towarzystwo Muzyczne imienia Grażyny Bacewiczówny w Ostrołęce zapraszają na II Festiwal Muzyczny "Ostrołęckie Operalia" w dniach 27.08 - 10.09.2017 r. Festiwal zagości w Ostrołęce (27.08/02.09/10.09), Różanie (01.09), Łysych (03.09) i Myszyńcu (09.09)

Czytaj więcej...W czwartek 27 lipca 2017 r. w Tykocinie rozpoczął się V Festiwal Królewskie Spiewanie. Impreza trwała do niedzieli 30 lipca. W jej trakcie usłyszeliśmy m.in. takich wykonawców jak Joanna Woś, Taras Hlushko, Jarosław Chojnacki, Zagan Acoustic czy Marta Nanowska, Andrzej Nanowski. 

Czytaj więcej...Zakończył się XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża.

Podczas koncertu można było usłyszeć przeboje wokalne ze światowego repertuaru operowego, operetkowego, musicalowego oraz muzyki instrumentalnej. W ramach Festiwalu, w różnych zakątkach naszego regionu odbywały się koncerty, podczas których można był usłyszeć arie, songi, duety, ale również najwybitniejsze dzieła muzyki organowej.

Czytaj więcej...Festiwal Pieśni Sakralnej „Łapskie Te Deum” powstał w 1998 roku. Na początku impreza miała charakter jedynie wojewódzki. Jednak rok później był to już festiwal ogólnopolski, a od 2000 roku przedsięwzięcie to zyskało wymiar międzynarodowy. Głównym zamierzeniem festiwalu jest prezentacja chórów profesjonalnych, amatorskich i parafialnych, propagowanie twórczości chóralnej różnych epok związanej z tematyką sakralną. Do udziału w imprezie zapraszamy chóry m.in. z diecezji – łomżyńskiej, białostockiej i drohiczyńskiej. Udział w festiwalu możliwy jest dla wszystkich chętnych chórów, również tych spoza wymienionych powyżej diecezji, zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

W Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce można było wysłuchać improwizacji organowych do gadek kurpiowskich. Był to kolejny koncert w ramach Festiwalu IV EtnoSakralia Kurpiowskie.

Było to wyjątkowe wydarzenie artystyczne powstałe z połączenia słowa i muzyki – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Adam Tański – Mogliśmy na nowo odkryć kurpiowskie opowieści recytowane przez narratora przy akompaniamencie organowych improwizacji inspirowanych tekstami gadek. Było to o tyle niesamowite spotkanie, że cała ta muzyka powstawała bezpośrednio przy nas. Koncert był zupełną improwizacją. Trzeba mieć to na uwadze i docenić ten trud, tu i teraz wykonawcy.

Czytaj więcej...

EtnoSakralia Kurpiowskie" to jedyne w swoim rodzaju takie wydarzenia artystyczne na Ziemi Kurpiowskiej. W swojej idei łączyć ma muzykę ludową, szczególnie tą związaną z naszym regionem z muzyką klasyczną. Jest to bezpośrednia, jednak znacznie zmieniona kontynuacja "Ostrołęckich Dni Muzyki Organowej", festiwalu, który zgromadził już wokół siebie dużą grupę ostrołęckich melomanów. Od bieżącego roku festiwal jest organizowany przez Fundację "Etno-klasyka". W tegorocznej edycji festiwalu pragniemy, nawiązując do tradycji ludowej, zaprezentować koncerty promujące pieśni kurpiowskie w oryginalnym i klasycznym wymiarze, koncerty improwizacji na tematy kurpiowskie przeznaczone na różne instrumenty (nie tylko organy), a także muzykę powstającą na żywo do recytacji gwarą kurpiowską tzw. "Gadek Kurpiowskich".

Czytaj więcej...W Wielki Piątek 14 kwietnia 2017 r. Schola Gregoriańska Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży pod kierownictwem Ks. Kazimierza Ostrowskiego oraz utytułowany zespół muzyki dawnej Voci Unite pod dyrekcją pani Katarzyny Szmitko wspólnie wykonali "IMPROPERIA".

Czytaj więcej...9 kwietnia 2017 r. w Szepietowie odbył się Koncert Wielkopostny pt: "NIE MA WIĘKSZEJ MIŁOŚCI" Pieśni w wykonaniu zespołu wokalnego Gminnego Ośrodka Kultury i Uczniów Publicznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Szepietowie poruszyły serca i myśli przybyłych. Wykonano najpiekniejsze i najbardziej poruszające pieśni wielkopostne. Koncert odbył się w Sali Widowiskiwej GOK w Szepietowie.

Czytaj więcej...2 kwietnia 2017 r w niedzielę, w katedrze łomżyńskiej odbył się koncert zespołu wokalno-instrumentalnego z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku.
Koncert odbył się z okazji 12 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II, który zmarł 2 kwietnia 2005 r.

Myślą przewodnią koncertu była tematyka Wielkiego Postu, która stawała się inspiracją dla wielu kompozytorów różnych epok. Między innymi: Jana Sebastiana Bacha, Allessandro Stradelli, Stanisława Moniuszki, czy Mieczysława Surzyńskiego.

Zespół w składzie Urszula Bańkowska – obój, rożek angielski, Adam Bańkowski – bas-baryton, Damian Sorota – organy, wykonał arie, które głównie pochodziły z pasji i kantat Jana Sebastiana Bacha.

Czytaj więcej...

1 i 2 kwietnia 2017 r. w łomzyńskich kościołach odbył się Koncert Muzyki Pasyjnej w wykonaniu chóru Carmen Fidei parafii Krzyża Świętego w Łomży.

1 kwietnia 2017 r. w sobotę o godzinie 18:45. Kościół p.w. Krzyża Świętego w Łomży
2 kwietnia 2017 r. w niedzielę o godzinie 18:45. Kościół p.w. św. Brunona w Łomży

Czytaj więcej...

11 marca 2017 r. w siedzibie DIMK, odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia organistów i muzyków koscielnych Diecezji Łomzyńskiej.

Czytaj więcej...

Warsztaty Liturgiczno - Muzyczne Diecezji Łomżyńskiej odbyły się w Łomży, w dniach od 2 do 5 lutego 2017 r. już po raz 22. Bieżącym tematem były pieśni eucharystyczne i pieśni do Ducha Świętego. W Warsztatach, prowadzonych przez wybitnych muzyków: Ulę Rogalę, Olę Ptaszyńską i Jakuba Tomalaka, wzięła udział młodzież od 14. roku życia, organiści, osoby prowadzące zespoły i schole parafialne, alumni WSD oraz wszycy, którym leży na sercu piękno muzyki i podnoszenie poziomu jej wykonania. Zaprosiliśmy również instrumentalistów posługujących się skrzypcami, wiolonczelą, kontrabasem, fletem, obojem, fagotem, waltornią i harfą. Warsztaty odbyły się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży (Plac Papieża Jana Pawła II nr 1). 

Więcej informacji odnośnie przyszłych wydań warsztatów, można znaleźć na stronie internetowej: http:/bit.ly/zapisy_na_WLM oraz pod numerem telefonu: Ks. Rafał Wiliński 668 219 409.

Czytaj więcej...

30 stycznia 2017 r. odbyło się wspaniałe widowisko muzyczne - Koncert Trzech Tenorów. Koncerty Trzech Tenorów odbywają się niemal na całym świecie. Inicjatywa organizowania tych znakomitych widowisk zrodziła się dzięki trzem wybitnym, charyzmatycznym tenorom - Luciano Pavarotti, Plácido Domingo oraz José Carreras. The Three Tenors podbiło serca melomanów na całym świecie.

Czytaj więcej...15 stycznia 2017 r. o godzinie 19.00 w Auli Jana Pawła II w Łomży odbył się wyjątkowy koncert kolęd. Organizatorem wydarzenia była Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Łomży.
Wystąpiły chóry:
- Chór Spes Unica (dyr. Katarzyna Szmitko)
- Chór Vox Humana (dyr. Robert Kulesza)
- Chór Amici (dyr. Anna Kurowska)
- Chór Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Nowogrodu (dyr. Dariusz Stepnowski)
- Chór Carmen Fidei (dyr. Michał Rajewski)
- Chór Santiago (dyr. Adam Jasiński)
- Chór Vox Misericordiae (dyr. Daniel Plona)
- Zespół z 13-tej (dyr. Ewa Zawłocka)

Czytaj więcej...Niech Nowonarodzony Jezus obdarza Miłością, Radością, Pokojem, serca Nadzieją oraz wszelkimi potrzebnymi Łaskami i Darami w Nowym Roku 2017. Życzy Dyrekcja oraz wykładowcy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży.  

Czytaj więcej...

21 grudnia 2016 r. w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży odbyło się Spotkanie Opłatkowe muzyków kościelnych Diecezji Łomzyńskiej.

 

Czytaj więcej...W naszym Instytucie świętowanie połączyliśmy z obchodami dnia św. Cecylii, patronki muzyków. Muzyka organowa i śpiew są nierozerwalnie związane z naszym Instytutem. W repertuarze znalazły się utwory muzyki klasycznej wielkich mistrzów.  Wszystkim wykonawcom gratulujemy. Panu Adamowi Tańskiemu dziękujemy za organizacje i prowadzenie koncertu.

Czytaj więcej...27 listopada 2016 r. w parafii pw. św. Brunona z Kwerfurtu w Łomży odbyły się łomżyńskie obchody ku czci św. Cecylii, patronki muzyków, chórzystów, organistów. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą o godzinie 18.00 w intencji wszystkich osób zaangażowanych w muzykę i śpiew kościelny. muzyków, organistów, instrumentalistów, chórystów, solistów, opiekunów, dyrygentów. 

Czytaj więcej...Z okazji liturgicznego wspomnienia Św. Cecylii, Patronki Muzyki Kościelnej, składam jak najserdeczniejsze życzenia wszystkim Muzykom Kościelnym Diecezji Łomżyńskiej a w szczególności organistom oraz chórom. Niech piękno wykonywanej przez Was muzyki sakralnej zbliża wiernych do Boga oraz dostarcza Wam wiele radości i satysfakcji a także zwykłej ludzkiej wdzięczności za pełnioną przez was posługę. Zyczy Dyrekcja oraz wykładowcy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży.

Czytaj więcej...Festiwal odbył się 19 listopada 2016 r. (sobota) o godz. 10:00 w hali sportowej Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Wąsewie przy ul. Armii Krajowej 6. Do biura festiwalu wpłynęło ponad 50 zgłoszeń w kategorii: 5 chórów, 22 zespoły wokalne i 24 solistów. Festiwal rozpoczął się o godz. 9 Mszą Świętą w kościele Narodzenia NMP. Eliminacje trwały od godz. 11.00 do 14.30. O godz. 14.30 wystąpiła Elena Egorowa – gwiazda festiwalu. 

Czytaj więcej...Jednym z głównych celów koncertu ostrołęckich chórów jest przybliżenie słuchaczom piękna śpiewu wielogłosowego oraz dorobku chórów. Koncert odbył się w ramach Ostrołęckich Spotkań Chóralnych już po raz dziewiętnasty. W przeglądzie usłyszeliśmy siedem chórów z Ostrołęki i Rzekunia, które wykonały po 2 utwory. Na zakończenie wszystkie chóry wykonały pieśń "Gaude Mater Polonia" pod kierunkiem Bożeny Harasimowicz-Pęzy.

Czytaj więcej...Wirtuoz trąbki Igor Cecocho i dyrygent Przemysław Neumann byli gośćmi kolejnego koncertu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Koncert odbył się 27 października 2016 r. Solista zachwycił publiczność Sonatą Georga Philippa Telemanna i Koncertem polskim Mirosława Gąsieńca z akompaniamentem filharmoników, zaś na finał orkiestra wykonała Symfonię nr 28 C-dur KV 200 Wolfganga Amadeusza Mozarta. 

Czytaj więcej...

Koncert odbył się w ramach festiwalu: Sacrum Et Musica 2016, w Katedrze Łomzyńskiej pw. Św. Michała Archanioła.

 

Czytaj więcej...23 października 2016 r. w kościele pw. Ducha Świętego w Kadzidle odbył się koncert w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Sacrum et musica". Miłośnicy muzyki klasycznej mieli możliwość wysłuchać "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uczestnicy koncertu wysłuchali utworów w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina oraz muzyków Filharmonii Kameralnej z Łomży pod dyrekcją prof. dr. hab. Jana Miłosza Zarzyckiego. 

Czytaj więcej...W niedzielę 23 października 2016 r. w Katedrze Łomżyńskiej pw. Św. Michała Archanioła odbył się uroczysty koncert wieńczący XII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica” podczas którego zabrzmiało monumentalne Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert dedykowany był pamięci prezydenta Krzysztofa Choińskiego w 5. rocznicę jego śmierci.

Czytaj więcej...22 października 206 r. w parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grajewie odbył się XXIII Diecezjalny Przegląd Piosenki Religijnej pod hasłem „ Uwielbiajcie Pana ludzkich serc bijące dzwony”. Na scenie parafialnego Domu Katolickiego wystąpiły schole i chóry parafialne z całej diecezji oraz goście z zagranicy. W tym roku Gościem Specjalnym Przeglądu był znany zwłaszca młodemu pokoleniu i lubiany zespół EMMANUEL.