c_155_101_16777215_00_images_Cecyliada_Plakat.jpg

W sobotę, 23 listopada 2019 r. w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży odbyła się 10 edycja Spotkań Chóralnych "Cecyliada 2019". 

– Śpiewanie to sprawa miłości – cytował św. Augustyna ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, podczas mszy świętej, która poprzedziła 10 edycję spotkań chóralnych diecezji łomżyńskiej. Koncert odbył się w parafii pw. Krzyża Świętego.

 

Historia wspólnych muzycznych spotkań sięga 2013 roku. Wtedy to trzy parafialne chóry: Spes Unica z Parafii Krzyża Świętego, Zespół z 13 z Parafii Matki Bożej Bolesnej /oo. Kapucynów/ oraz Chór Katedralny z Parafii Michała Archanioła spotkały się, aby wspólnie muzykować. Połączyła ich muzyka liturgiczna i… miłość do śpiewania.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Kościele Świętego Krzyża w Łomży. Chórzyści śpiewali też w Katedrze Łomżyńskiej, u oo. Kapucynów, w kościele Miłosierdzia Bożego, w kościele Świętego Brunona z Kwerfurtu, w kościele Najświętszej Maryi Panny oraz w kościele w Nowogrodzie.

Dwa tygodnie przed koncertem, odbyły się warsztaty artystyczne prowadzone przez prof. dra hab. Cezarego Szyfmana – znakomitego barytona, wybitnego pedagoga, wykładowcę Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. 

Efekt tej pracy można było usłyszeć najpierw w trakcie mszy świętej, a potem podczas koncertu.

– Jedną z najpiękniejszych form szukania bliskości z Bogiem, jest szacunek i miłość do liturgii. Dzięki swoim talentom muzyczny, dzięki pracy nad muzyką liturgiczną lepiej poznajecie i umacniacie tajemnicę bożej miłości, w którą prowadza nas każda liturgia – mówił bp. Bronakowski.

Podczas koncertu wystąpiły cztery chóry:

- "Spes Unica" z parafii Krzyża Św. w ŁomżyProwadzenie: Katarzyna Szmitko,
- Zespół wokalny "Amici" z MDK DŚT w Łomży. Prowadzenie: Anna Kurowska,
- Chór "Cantilena Domini" z parafii MB Bolesnej w Łomży. Prowadzenie: s. Elżbieta Pielak,
- Chór "Natalis Mariae" z parafii Narodzenia NMP w Nowogrodzie. Prowadzenie: Dariusz Stepnowski,

Wśród dziesięciu wykonanych utworów znalazły się m.in. Salve Regina, Cantate Domino, Niech się wzniesie, Panie, w niebo pieśń kościoła, Misericordias Domini i Święta Cecylio. Występ został uzupełniony przez komentarze o życiu św. Cecylii, czytane przez Wawrzyńska Kłosińskiego.

Święta Cecylia pochodziła z rzymskiej rodziny, która żyła w III wieku n.e. Był to czas prześladowań chrześcijan, a młoda kobieta do końca nie odrzuciła wiary w Chrystusa. Jej postawa przyczyniła się do nawrócenia żołnierzy, którzy ją torturowali.

Legenda głosi, że Cecylia grała na harfie, dlatego jest ona patronką lutników. organistów muzyków, zespołów wokalnych i chórzystów. Jej wspomnienie obchodzone jest 22 listopada.

Akompaniament i improwizacje organowe Andrzej Żera.

W programie znalazły się utwory religijne i świeckie od średniowiecza do współczesności.

Oprawę świetlną przygotował Jerzy Chaberek z MDK DŚT w Łomży.