W sobotę 28 lutego 2015 r. po raz pierwszy po wielu latach odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia Organistów którego organizatorem był Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej. Swoje duchowe spotkanie 70 organistów w raz z wykładowcami Instytutu rozpoczęło nabożeństwem pokutnym, celebrowanym w łomżyńskiej katedrze pod przewodnictwem ks. Kazimierza Ostrowskiego, dyrektora DIMK w Łomży.
W swoich rozważaniach, będących formą rachunku sumienia, Ks. Kazimierz zwrócił uwagę na pokusy, postawy, uwarunkowania, jak również słabości, którym organista w swojej posłudze podlega, którym może ulegać oraz na które jest narażony. Podkreślił on także, iż każdy organista pełni szczególną rolę, bowiem jest on odpowiedzialny za kształt i pogłębienie ducha modlitwy wiernych. Muzyka bowiem jest integralną częścią liturgii i powinna pomagać w jej przeżywaniu, a nie przeszkadzać.
Aby jednak organista poprzez czynny udział w liturgii, usposobił wiernych do ducha kontemplacji, musi sam być przeniknięty duchem Ewangelii, według Niej żyć, utożsamiać się z Nią oraz kształtować swój sposób życia i myślenia. Jest on bowiem wyjątkowo odpowiedzialnym świadkiem Ewangelii, bowiem poprzez swoją posługę ukazuje i kształtuje wizerunek Kościoła. Poprzez charakter swojej posługi, ma on przede wszystkim sam się uświęcać kształtując i pielęgnując w sobie ducha sacrum. Jeżeli bowiem tego nie czyni staje się jedynie rzemieślnikiem – mówił ks. Kazimierz przypominając i uwrażliwiając tym samym wykonawców muzyki kościelnej, iż gra na organach jest sztuką i uczy wrażliwości.
We współczesnym świecie muzyka kościelna jest niedoceniona, bowiem profanum w znacznym stopniu przenika do sacrum pozbawiając je tym samym pietyzmu oraz wymiaru transcendentnego. Dla organisty duch Ewangelii nie może być obcy, bowiem powinien mieć on świadomość odpowiedzialności przed Bogiem, sobą oraz ludźmi za swoją posługę – dodaje pani Anna Daniluk wykładowca Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży.
Punktem kulminacyjnym Wielkopostnego Dnia Skupienia była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego w łomżyńskiej katedrze.
Po Eucharystii wszyscy uczestnicy mogli wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu wykładowców Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży, prof. Sebastiana Adamczyka, Roberta Kuleszy oraz Grzegorza Żaka. W programie koncertu można było usłyszeć utwory m.in. J.S.Bacha czy M. Sawy.
Po koncercie uczestnicy spotkania wzięli udział w dwóch wykładach, prof. Sebastiana Adamczyka, wykładowcy Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży, wieloletniego pracownika naukowego Muzykologii Teoretycznej i Stosowanej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nt.”Organy piszczałkowe dziedzictwem kultury europejskiej” oraz ks. Kazimierza Ostrowskiego, dyrektora Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej, nt.”Posługa organisty jako udział w misji Kościoła”. Wspólne spotkanie zakończone zostało zwiedzaniem nowej siedziby Instytutu znajdujące się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży.
Warto wspomnieć iż Diecezjalny Instytut Organistowski a obecnie Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej działa nieprzerwanie od 1971. Kadrę Instytutu tworzy 10 wykładowców, absolwentów uczelni muzycznych. Obecnie w tej zacnej Alma mater kształci się 37 przyszłych organistów nie tylko z naszej ale również z kilku ościennych diecezji.