Inauguracja 20183 października 2018 r. uroczystości rozpoczęły się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego w kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łomży. Mszę św. celebrowali również zaproszeni kapłani: ks. inf. Jan Sołowianiuk, ks. Artur Szurawski – kanclerz Kurii Łomżyńskiej, ks. Jacek Czaplicki -przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, ks. Zenon Kołodziejczak – wykładowca UKSW oraz ks. Kazimierz Ostrowski – Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży.

W homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę na wyjątkową rolę muzyki sakralnej zwłaszcza śpiewu liturgicznego w przeżywaniu świętej liturgii. Przypomniał również o znaczeniu organów piszczałkowych, których brzmienie potęguje wzniosłość kościelnych obrzędów, a umysły wiernych kieruje ku Bogu.

Po wspólnej modlitwie studenci, wykładowcy oraz zaproszeni goście udali się do auli Instytutu, gdzie hymnem państwowym rozpoczęła się uroczysta sesja inauguracyjna.

Słowa powitania skierował do zgromadzonych ks. kan. Kazimierz Ostrowski. Następnie w swoim przemówieniu podsumował pracę minionego roku akademickiego. Przywołał liczne wydarzenia muzyczne, w których uczestniczyła społeczność Instytutu m.in. koncerty organowe oraz koncerty chóralne, koncerty sakralno-patriotyczne kwartetu reprezentującego Instytut, prowadzenie warsztatów chóralnych, uczestnictwo w diecezjalnych dniach skupienia organistów czy nadzorowanie budowy, konserwacji i remontów organów piszczałkowych w naszej diecezji.
Inauguracja nowego roku akademickiego była również okazją do wręczenia dyplomów absolwentom Instytutu. Zostali nimi: Zbigniew Kulesza pochodzący z Zambrowa oraz Paweł Korytkowski z Łomży, najmłodszy absolwent w historii Instytutu, który obronił dyplom z wyróżnieniem.

Zbigniew Kulesza, obecnie organista parafii pw. św. Bartłomieja w Kuleszach Kościelnych tak relacjonuje dzień egzaminu: Obrona dyplomu nie była łatwa. Polegała na zagraniu i zaśpiewaniu części stałych i zmiennych Mszy świętej w języku polskim oraz łacińskim. Oprócz tego należało wykazać się umiejętnością improwizacji organowej oraz dyrygowania chórem. Po zakończeniu „dyplomowej” Mszy świętej przystępuje się do recitalu organowego, podczas którego wykonuje się utwory organowe wybitnych kompozytorów różnych epok np. Dietricha Buxtehudego, Cesara Francka czy Jana Sebastiana Bacha, mistrza baroku – podkreśla Zbigniew Kulesza.

Radosnym momentem dla społeczności Instytutu było złożenie ślubowania i immatrykulacja studentów pierwszego roku, którzy pomyślnie zdali egzaminy wstępne.

W tym roku 9 osób dołączyło do Instytutu a wśród nich 20 letni Łukasz Łukasiewicz, pasjonat muzyki kościelnej: Pochodzę z parafii Kobylin. Postanowiłem rozpocząć naukę w Instytucie, ponieważ lubię pieśni sakralne i grę na organach. Wsparcie otrzymałem od księdza proboszcza, który zachęcił mnie abym wykorzystał dobrze czas na rozwój muzyczny. Tak właśnie uczyniłem. Chciałbym w przyszłości być organistą. Zdaję sobie sprawę z tego, że będzie to wymagać ode mnie wytężonej nauki, precyzji i praktyki. Przedstawiciel studentów – Renata Rybka w ciepłych słowach przywitała wszystkich zgromadzonych zapewniając nowych kolegów i koleżanki o kompetentnej kadrze wykładowców oraz wsparciu całej wspólnoty studenckiej na drodze ich muzycznego kształcenia. Następnie wybrzmiało majestatyczne Gaude Mater Polonia w wykonaniu chóru Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży.

Kolejnym punktem uroczystości był wykład inauguracyjny pt: „U początków chorału gregoriańskiego” ks. kan. dr Zenona Kołodziejczaka, muzykologa, mediewisty, wykładowcy UKSW w Warszawie. Prelegent szczegółowo wyjaśnił pojęcie oraz powstanie chorału gregoriańskiego, także aktualny stan badań. Uroczystość inauguracyjna roku akademickiego 2018/2019 w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży zakończyła się radosnym śpiewem Gaudeamus Igitur, wspólną fotografią oraz poczęstunkiem.

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Łomży został powołany 1 września 2014 roku przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Jego działalność jest kontynuacją Diecezjalnego Instytutu Organistowskiego utworzonego we wrześniu 1971 roku z inicjatywy biskupa łomżyńskiego Mikołaja Sasinowskiego. W roku akademickim 2018/2019 Instytut kształci 40 studentów na dwóch specjalnościach: kantor i organista. Dyrektorem Instytutu jest ksiądz kanonik Kazimierz Ostrowski.

źródło: www.wzasiegu.pl