964a78b2d96f3061f52701ec46354cb6 XLZawód organisty to służba, nie tylko praca. Wiedzą o tym wykładowcy i uczniowie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej (DIMK) w Łomży.
Koniec roku to czas podsumowań, a także dziękczynienia Bogu za okres bogaty w ważne dla muzyki kościelnej wydarzenia i dyplomy obronione na najwyższym poziomie.

Jest to czas radości, ale też refleksji nad tym co dobre, czy też co zostało zmarnowane. W wielu wydarzeniach Instytut Muzyki Kościelnej uczestniczył w ciągu tego roku m.in. w dniu skupienia organistów i muzyków kościelnych w wymiarze diecezjalnym, w święceniach diakonatu, w święceniach kapłańskich i niedawno w 600-leciu nadania praw miejskich Łomży – mówi ks. Kazimierz Ostrowski, dyrektor DIMK.

Instytut muzyki kościelnej przeznaczony jest do edukacji wszystkich, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności muzyczne, bez względu na wiek i płeć.

Cieszymy się z dwóch pięknie obronionych egzaminów dyplomowych: Pawła Korytkowskiego – najmłodszego, niespełna 16-letniego studenta, cieszymy się też, że temu trudnemu egzaminowi podołał Pan Zbigniew Kulesza, który jest dziadkiem. To pokazuje, że ten instytut jest bardzo potrzebny dla każdego kto chce rozwijać swoje dane przez Boga muzyczne zdolności, bez względu na wiek i płeć – bo w instytucie studiuje też kilka pań – dodaje dyrektor Instytutu.

Uczniowie instytutu mówią o studiach w samych superlatywach.

Do głowy przychodzi mi jedno słowo – rozwój. Jestem osobą, która zawsze interesowała się muzyką, jednak osoba która uczy się sama uczy się słabo i powoli. Kiedy ma się przy sobie nauczyciela ten rozwój jest bardzo duży – widzę to po sobie. Całe moje życie zmieniło kąt o 180 stopni – mówi Łukasz Dembiński, student Instytutu.

Jedni kończąc edukację żegnają się z Instytutem a dla innych dopiero otwierają się jego drzwi. Właśnie rozpoczął się okres rekrutacyjny. Dyrekcja zaprasza na przesłuchania i rozmowy kwalifikacyjne, bo jak zaznacza ks. Ostrowski studentów jest niewielu w porównaniu do parafii które potrzebują posługi wykwalifikowanych organistów. Wymagania i zasady rekrutacji dostępne są na stronie www.dimk.diecezja.lomza.pl/rekrutacja

źródło: www.diecezja.lomza.pl