etnosaralia kurpiowskie faraW dniach od 20 maja do 3 czerwca 2018 4. odbył się V festiwal Etnosakralia Kurpiowskie. Koncerty muzyki odbyły się w Ostrołęce, Myszyńcu, Łysych, Lelisie i Kadzidle.
Jak co roku, na koncerty przybyły liczne grupy słuchaczy. Ideą organizatorów - Fundacji Rozwoju Kultury Muzycznej na Kurpiach "Etno-klasyka" - jest zestawianie muzyki ludowej, szczególnie tej związanej z regionem Puszczy Kurpiowskiej z muzyką klasyczną, a także improwizowaną.

W tegorocznej edycji zaplanowano koncerty, a także trzy formy edukacyjne dla dzieci. Muzyka kurpiowska zabrzmi w zestawieniu z renesansową polifonią wokalną, muzyką kaszubską oraz muzyką organową, a także w różnorodnych aranżacjach – na klawesyn, kwartet wokalny, organowo-perkusyjny duet, aż po etno-jazzowe improwizacje). Poza muzykami wywodzącymi się z Kurpiowszczyzny, wystąpili wybitni młodzi artyści z całego kraju.

Program festiwalu:

20 maja 2018 r. g. 18:00 Koncert inauguracyjny. Bazylika Mniejsza w Myszyńcu.

20 maja 2018 r. g. 20:00 Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. "Hommage à Skierkowski".

27 maja 2018 r. g. 16:00 Koncert kameralny. Kościół pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych.

27 maja 2018 r. g. 19:00 Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. "Łączy nas Niepodległa". Koncert muzyki I. J. Paderewskiego.

30 maja 2018 r.  Edukacyjne mini-koncerty perkusyjne dla dzieci. Szkoły podstawowe w Ostrołęce, Kadzidle i Myszyńcu.

30 maja 2018 r. g. 20:00 Kościół farny w Ostrołęce. Koncert z cyklu "Jadą goście, jadą...", czyli tradycyjna muzyka Kaszub w Kurpiowskiej Puszczy "Wskrzeszon z martwych, żyć będę".

31 maja 2018 r. g. 20:00 Kościół pw. Św. Ducha w Kadzidle. Koncert z cyklu "Jadą goście, jadą...", czyli renesansowa polifonia w prastarej Puszczy Kurpiowskiej.

1 czerwca 2018 r. g. 20:00 Kościół farny w Ostrołęce. "Zegar bzije... leco zycia mego momenta".

3 czerwca 2018 r. g. 12:00 Kościół pw. MB Nieustającej Pomocy w Lelisie. "Historia tańca". Koncert kameralny.

Etnosakralia Kurpiowskie 2018
< kliknij, by zobaczyć plakat >