c_155_101_16777215_00_http___www.dimk.diecezja.lomza.pl_images_joomgallery_details_2017-10-04_-_diecezjalny_instytut_muzyki_koscielnej_w_lomzy_zainaugurowal_nowy_rok_akademicki_2017_2018_24_a_mg_1213_20180227_1710275941.jpg4 października 2017 r. czterdziestu pięciu studentów i zacne grono wykładowców wzięło udział w inauguracji roku akademickiego na tej jednej z najstarszych łomżyńskich uczelni.

 

Uroczystości rozpoczęła msza św. koncelebrowana, której przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Łomży. Po wspólnej modlitwie studenci, wykładowcy i zaproszeni goście udali się do sali Diecezjalnego Instytutu gdzie wykonaniem hymnu państwowego rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

 

Jako pierwszy głos zabrał ks. kan. Kazimierz Ostrowski dyrektor Instytutu, który z ogromna radością powitał wszystkich studentów i wykładowców. W swoim słowie, krótko przedstawił sylwetki wszystkich wykładowców. To był ważny moment, szczególnie dla studentów pierwszego roku, którzy mogli poznać swoich przyszłych wykładowców. Nowy rok akademicki przyniósł też zmiany w zespole wykładowców Instytutu. Do jego grona dołączyła Małgorzata Domagała-Rogalska, która prowadzić będzie zajęcia z emisji głosu. Natomiast dotychczasowa wykładowczyni Karolina Beata Kaczmarska nie będzie już prowadzić zajęć ale pozostaje w stałej współpracy z Instytutem jako konsultant.

 

Wyjątkowym momentem było wręczenie dyplomów trzem absolwentom Instytutu. Siostra Joanna Gilewska, Ewa Olbryś i Sebastian Grzelecki zakończyli swoją edukację w Instytucie i obronili dyplomy z wynikiem bardzo dobry.

 

Po tym radosnym momencie do złożenia ślubowania zostali zaproszeni studenci pierwszego roku, którzy pozytywnie zdali egzamin wstępny i przez kolejne lata będą szlifować swoje talenty pod okiem wykwalifikowanych wykładowców. Jeszcze przed złożeniem uroczystego ślubowania głos zabrał Rafał Orzołek, przedstawiciel studentów, który zapewnił swoich młodszych stażem kolegów, że podejmując edukację w Instytucie na pewno mogą liczyć na rozwój posiadanych talentów, a starsi koledzy zawsze służą radą i pomocą.

 

Kilka słów do zebranych skierował też ks. prał. Jarosław Kotowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, który nawiązał do słów Cypriana Kamila Norwida “Bo piękno na to jest, by zachwycało. Do pracy – praca, by się zmartwychwstało”. Rektor łomżyńskiego Seminarium przekonywał słuchaczy o pięknie wykonywanego przez nich zawodu ale też zwrócił uwagę na wyzwanie jakie staję przed organistami. Pomóc drugiemu się modlić – to najważniejsze zadanie jakie staje przed muzykami kościelnymi – mówił rektor seminarium.

 

Na zakończenie wykład inauguracyjny wygłosił organista, kompozytor, dyrygent, gregorianista dr hab. Michał Sławecki, który podjął temat “Kondycja muzyki kościelnej 50 lat po ogłoszeniu instrukcji Musicam Sacram”.

 

W ciekawy sposób przedstawił problemy związane z wprowadzaniem instrukcji “Musicam Sacram” jak również wskazał na dzisiejsze zeświedczenie muzyki wykonywanej w naszych kościołach.

 

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej liczy obecnie czterdziestu pięciu studentów na dwóch specjalnościach: Kantor gdzie nauka trwa 3 lata i Organista 5 lat. Poza tym Instytut prowadzi Podyplomowe Studium Muzyki Kościelnej w którym nauka trwa 2 lata.

 

Instytut ma bogatą tradycję, choć w obecnej formie jest nową instytucją, bo powołaną przez biskupa łomżyńskiego zaledwie trzy lata temu temu, 1 września 2014 roku, natomiast historycznie powiązanych jest z Diecezjalnym Instytutem Organistowskim, który w Diecezji Łomżyńskiej działał nieprzerwanie od 1971 roku.

 

Źródło: www.wzasiegu.pl