W Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce można było wysłuchać improwizacji organowych do gadek kurpiowskich. Był to kolejny koncert w ramach Festiwalu IV EtnoSakralia Kurpiowskie.

Było to wyjątkowe wydarzenie artystyczne powstałe z połączenia słowa i muzyki – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Adam Tański – Mogliśmy na nowo odkryć kurpiowskie opowieści recytowane przez narratora przy akompaniamencie organowych improwizacji inspirowanych tekstami gadek. Było to o tyle niesamowite spotkanie, że cała ta muzyka powstawała bezpośrednio przy nas. Koncert był zupełną improwizacją. Trzeba mieć to na uwadze i docenić ten trud, tu i teraz wykonawcy.

Nie było żadnych prób, nie było wcześniejszego przygotowania. Wszystko wynikało z marszu – mówi recytator Krystyna Łaszczych. Pan Filip doskonale improwizował. Wyczuł te momenty gdzie trzeba było wyciszyć lub wzmocnić dźwięk, a nawet dodać jakieś elementy muzyki folklorystycznej. Ja sama musiałam momentami nawet zatrzymać się, by posłuchać jego grania. Muzyka była naprawdę świetna.

Dla mnie to było coś w rodzaju takich majowych rekolekcji. – dodaje pani Krystyna – To był taki czas uwielbienia. Recytowane przeze mnie teksty dotyczyły kultu kapliczek i krzyży przydrożnych. Przeplatałam je humorystycznymi fragmentami gadek kurpiowskich. Znalazły się tam też teksty związane z Objawieniami Matki Bożej w Fatimie i wydarzeniami z zamachu na Ojca Św. Jana Pawła II. Poprzez to przygotowanie się do tego spotkania sama dowiedziałam się o wiele, wiele więcej, chociażby o tym czego oczekiwała i wciąż oczekuje od nas Maryja.

Opowieści gadką kurpiowską recytowała Krystyna Łaszczych. Natomiast przy organach wystąpił wybitny organista i improwizator Filip Presseisen. 


 

Filip Presseisen - polski organista i improwizator urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr h. c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu jako stypendysta bawarskiego programu BAYHOST w 2013 roku, oraz klasę organów prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. W trakcie studów wziął udział w rocznym programie Erasmus-Socrates i studiował w klasie prof. Franza Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów takich jak Wolfgang Zerer, Michael Radulescu, Peter van Dijk, Harald Vogel, Martin Sander, Rudolf Mayer, László Fassang oraz Andrés Cea Galán. Wziął udział w kursach improwizacji organowej prowadzonych przez prof. Wolfganga Seifena oraz Dirka Börnera. Po ukończeniu warszawskiej uczelni odbył półroczną praktykę organmistrzowską w warsztacie Kristiana Wegscheidera w Dreźnie (Wegscheider Orgelbau Dresden), oraz zakładzie braci Torkildsen w Norwegii (Torkildsen Orgelbyggeri Åsen). Jest członkiem Baltisches Orgel Centrum, Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz międzynarodowej grupy Bach-Societät. Koncertuje zarówno w kraju jak i zagranicą (Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Norwegia, Litwa). Oprócz tego koncertuje jako improwizator, podkładając na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracując z zespołem Flores Rosarum. W roku 2015 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji "Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im Babylon" w Berlinie, w roku 2016 został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze otrzymując nagrodę specjalną Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych.

www.filip-presseisen.com

 

Anna Sutuła
www.wzasiegu.pl