Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Łomży powołany został 1 września 2014 roku przez Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Działalność Instytutu jest kontynuacją Diecezjalnego Instytutu Organistowskiego utworzonego we wrześniu 1971 roku z inicjatywy biskupa Mikołaja Sasinowskiego. Siedziba DIMK-u znajduje się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Celem Instytutu jest kształcenie muzyków kościelnych, ze szczególnym uwzględnieniem organistów. Program nauczania realizowany jest w cyklu pięcioletnim, a jego zakres obejmuje przedmioty teoretyczne i praktyczne. Obecnie, w roku akademickim 2020/2021 w Instytucie DIMK w Łomży, kształci się 45 słuchaczy, pod kierunkiem 11 wykładowców.

Diecezjalny Instytut Muzyki Koscielnej w Lomzy