c_155_101_16777215_00_images_img_Wykladowcy_foto-Adam-Tanski.jpg

Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki i as. dr Jarosława Wróblewskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Hochschule für Musik w Moguncji w klasie organów prof. Gerharda Gnanna oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie organów  prof. Michela Bouvarda oraz prof. Oliviera Latry. Od 2015 r. prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży.


Został laureatem:

- Nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015),
- I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym „W kręgu europejskich organów barokowych” w Katowicach (2014).

Był także półfinalistą międzynarodowych konkursów organowych: im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie (2013), im. L. Janačka w Brnie (2012), im. J. S. Bacha w Wiesbaden (2009).

Adam Tański był stypendystą Lions Club Warszawa NIKE (2014, 2015), francuskich fundacji: Meyer oraz Brieux Ustarizt (2013-2015), Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2010, 2011) oraz Prezesa Rady Ministrów  (2006, 2007).

Koncertuje na festiwalach w Polsce i za granicą.

Ma na swoim koncie występ w Filharmonii Narodowej w Warszawie, recitale i koncerty organowe w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii oraz współpracę z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina.

Adam Tański prowadzi również prężną działalność kompozytorską, a jego utwory były wykonywane w Polsce i Niemczech - tu wymienić można skomponowane przezeń "Variations sur le Prélude du premier acte de »Tristan et Isolde«- Hommage á Ferenc Liszt" prawykonane przez ad. dra Jarosława Wróblewskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, napisany na potrzeby koncertu organowego we Freiburgu utwór "Danse Fantastique" na czworo organów, prawykonany w 2013r. oraz "Misterium Poznania" na orkiestrę symfoniczną, consort solistów i organy dedykowany dla orkiestry Hochschule für Musik w Moguncji i tam też wykonany w 2013 roku.

W 2019 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina obronił dysertację doktorską pt. Charakterystyczne cechy muzycznego folkloru kurpiowskiego jako podstawa w kreowaniu improwizacji organowych. ​

Adam Tański jest ponadto współzałożycielem i dyrektorem artystycznym festiwalu Etnosakralia Kurpiowskie łączącego muzykę organową z muzyką tradycyjną oraz improwizowaną, prowadzi także działalność kompozytorską. Jego utwory wykonywane były w Polsce i w Niemczech, a w 2018 roku została wydana w serii wydawniczej "Biblioteczka Kurpiowska" jego pierwsza monograficzna publikacja zawierająca pięć utworów na instrumenty klawiszowe.

W 2019 roku nakładem wydawnictwa Requiem Records ukazał się jego debiutancki album z improwizacjami organowymi pt. Polichromia.Więcej na: www.adamtanski.com